Zajímavá fakta o kaprech

Kapři možná se nám možná na první pohled nejeví tak zajímavě jako nějaké podivné ryby z hlubin oceánů. I když, samozřejmě pro rybáře a milovníky rybího masa mají svou zásadní cenu. Ale existuje pár nevšedních zajímavostí, které stojí za to znát.

                Věděli jste odkud se kapři dostali do českých vod? Kapr obecný má své kořeny v Černém moři a v Aralském a Kaspickém jezeru. Odtud se několik druhů kaprů rozšířilo na východ so sibiřských a čínských řek a na západ do Dunaje. První v historii, kdo kapry choval v Evropě byli Římané. Ve stejné době a možná dříve už byla tato praxe rozšířená i v Číně a Japonsku. Pozdější rozšíření kaprů do odlehlejších částí Evropy a Asie, a do Ameriky už proběhlo pouze s lidským přičiněním. Například do Británie dovezli lidé kapry až v 15. století.  Když se kapr dostal do USA, přemnožil se a způsobil ekologickou katastrofu. Zvláštní je, že zatímco je téměř všude na světě kaprů mnoho, ve své původní domovině ve střední Asii, jsou ohrožení.

                Kapři mohou dorůst obrovských proporcí. Přitom jsou v čeledi kaprovitých spolu s tak malými příbuznými, jako je třeba střevle potoční. Největšího kapra na světě podle Guinessovy knihy rekordů chytil Martin Locke ve francouzském Lac de Curton v roce 2010. Vážil přes 42 kilogramů. Důvod, proč může obyčejný kapr tolik vyrůst je, že prakticky nemá žaludek. Místo toho jejich trávící trakt prostě zpracovává potravu zároveň s tím, jak cestuje tělem. To znamená, že kapr, dokud může, tak neustále konzumuje potravu. Následkem je masivní přírůstek váhy. V některých obdobích života může přibrat i 30 % váhy navíc za jeden den.

                Ve světě je často symbolem přepychu jeseteří kaviár, ale věděli jste e chutný kaviár se dělá i z kapřích jiker. Populární je především v Americe. Tam se začali kapři chovat poprvé až v roce 1877 a dlouho byli držení jen v umělých nádržích. Teprve když unikli do řek nastal problém s jejich přemnožením.

                U některých ryb se mezi sebou liší pohlaví různými znaky, ale u kaprů je dost těžké určit, jestli jde o samce nebo samičku. Mimo období rozmnožování se liší kapří samečci snad jen tím, že jsou o něco hubenější. Když se kapři rozmnožují samičky se nafouknou, protože jsou plné vajíček. Samcům se zatím po stranách hlavy objeví malé rýhy a ztrácí svůj krycí sekret, takže jsou drsnější na dotek.

                Nakonec je třeba dodat, jak je zvláštní, že je kapr napříč různými kulturami pozitivním symbolem. Křesťanská tradice jedení kapra v pátek pochází už z pohanských dob. Anglický název pro páteční den „Friday“ má svůj základ ve staré skandinávštině, kde jednotlivé dny připadali různým bohům. Severská bohyně Freyja dala jméno tomuto dni. Byla bohyní plodnosti a úrody a jedním z jejích symbolů byla ryba. Podobně je v Asii spojován kapr se štěstím. V Číně je spojován s Kwan-yin – „Velkou matkou,“ která je také bohyní hojnosti. V Japonsku mají především šlechtění koi kapři silně pozitivní symbolický význam. Nejdražší kusy se prodávají za více než milión dolarů. Obvykle si je pořizují velké firmy, aby tím ukázali svůj status.